Bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce

Praca jako podstawowy element funkcjonowania każdego człowieka, jest nam nie tylko niezbędna do zarabiania na życie, ale również ma bardzo duży wpływ nasz nasz rozwój i dzięki pracy nabywamy wielu cennych doświadczeń.

Przez lata nie raz wielu Polaków narzekało na na warunki występujące w naszym kraju, mało miejsc pracy, a jak praca była to byle jaka.

Tak było rzeczywiście przez dłuższy czas, natomiast od ostatnich lat sytuacja uległa zmianie. W roku 2018 według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce padła do 6,8. W porównaniu do lat 2003-2004 jest to kolosalna zmiana, gdzie stopa bezrobocia była na poziomie 20,6. Z roku na rok bezrobocie spadało w dół, ale w przypadku lat 2010-2013 zaczęło znów wzrastać. Od 2014 zarejestrowano ponowny spadek i tak do 2018 było co raz lepiej.

Największa stopa bezrobocia jest zauważalna w rejonie podkarpackim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim.

Bardzo mało bezrobocie występuje na pomorzu, dolnym śląsku, czy w województwie mazowieckim. Jak widać nie wszędzie jest tak samo, w mniejszych miejscowościach może być nieraz problem ze znalezieniem pracy, dla tego też wiele osób wyjeżdża ze swoich rodzimych okolic i szuka pracy w większym mieście. Są osoby, które ze względu na sytuacje gospodarczą w swojej miejscowości muszą dojeżdżać godzinę, a nie raz półtorej godziny czy dłużej do większej miejscowości, w której udało się im znaleźć zatrudnienie.

Nie ulega wątpliwości, że obecna sytuacja jest dużo lepsza od tej z przed lat.

Jeszcze jakiś czas temu ciężko było uzyskać umowę o pracę, pracodawca głównie proponował zatrudnienie na umowie zlecenie co nie dawało pracownikowi żadnej stabilności. Na szczęście umowa o pracę ze stabilnym zatrudnieniem to już nie jest marzenie większości pracowników, teraz faktycznie mamy dużo bardziej stabilną sytuację na rynku pracy. Możemy zaobserwować wzrost zarobków. A w niektórych miastach sytuacja wygląda tak, że brakuje nawet „rąk do pracy” Przekładem jest na przykład rejon pomorski, gdzie pracownicy budowlani są na wagę złota. Bywają często opóźnienia w wykończeniach budowy budynków, nie raz zdarzają się dłuższe przestoje.

http://mojsens.pl/spoleczenstwo/niskie-bezrobocie-i-atrakcyjne-oferty-pracy-w-poznaniu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 6