Dawstwo komórek jajowych – kto może zostać dawcą, a kto biorcą?

Dawstwo komórek jajowych – kto może zostać dawcą, a kto biorcą?

Dawstwo komórek jajowych w Warszawie i innych miastach jest możliwe po wcześniejszej kwalifikacji kobiety. Jest to proces zgodny z prawem i objęty całkowitą anonimowością. Nie powoduje zmniejszenia szansy na potomstwo u dawczyni komórek jajowych.

 

Dawstwo komórek jajowych to procedura anonimowego przekazania komórek jajowych. Kobieta dzięki temu może pomóc innej kobiecie w spełnieniu marzenia jakim jest macierzyństwo, otrzymując jednocześnie za to rekompensatę finansową. By zostać dawczynią komórek jajowych, należy przejść wstępny proces kwalifikacyjny, a dalej szereg szczegółowych badań i testów. Kobieta, która zastanawia się nad tym czy być dawcą komórek jajowych, może być spokojna o to, że jej szanse na ciąże nie zmniejszą się.

 

Czym jest dawstwo komórek jajowych?

 

Dawstwo komórek jajowych w klinice w Warszawie można przeprowadzić zgodnie z prawem. Objęta jest zasadom anonimowości. Program dawstwa komórek jajowych przeznaczony jest dla kobiet poniżej 49. roku życia, które z wielu powodów nie mogą zajść w ciążę. Możliwe jest u tych kobiet przeprowadzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) jednak z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyni zamiast ich własnych. Kobieta rodzi się z ogromną ilością komórek jajowych. Jednak gdy wstępuje w proces dojrzewania płciowego, pozostaje jej około 40 tysięcy komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia. Podczas miesiączki część z nich dojrzewa i z reguły jedna ulega uwolnieniu (owulacja). U niektórych kobiet ilość tych komórek jajowych jest mniejsza, bądź nie mają ich wcale. Czasami również kobieta ma świadomość poważnych wad genetycznych, które mogłaby przekazać na potomstwo, a to z kolei powoduje, że nie może zdecydować się na naturalną metodę zapłodnienia. Wśród wskazań do przystąpienia do takiej procedury i przyjęcia komórek jajowych dawczyni wymienia się:

  •         ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną,
  •         skuteczne leczenie choroby nowotworowej skutkujące bezpłodnością
  •         liczne poronienia w wywiadzie,
  •         nieudane próby zapłodnienia in vitro z użyciem własnych komórek,
  •         POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników.

 

Dawstwo komórek jest jedną z opcji dla par, które pragną mieć potomstwo, jednak z przyczyn medycznych nie mogą go począć w sposób naturalny. Dawstwo komórek jajowych może zostać przeprowadzone w wybranych klinikach w różnych miastach, np. w Warszawie czy w Katowicach.

 

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?

 

Dawczynią komórki jajowej może być każda zdrowa kobieta poniżej 35. roku życia, optymalnie w wieku 18-32 lat, które nie pali papierosów, nie ma żadnych nałogów, ma przynajmniej jedno zdrowe dziecko. Taka kobieta przechodzi liczne badania wirusologiczne, genetyczne i psychologiczne. Proces dawstwa komórek jajowych trwa do kilkunastu tygodni. Cały proces obejmuje kwalifikację, stymulację hormonalną i ostatecznie pobranie komórek jajowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 − 34 =