Zalety korzystania z usług kadrowych firm zewnętrznych

Zalety korzystania z usług kadrowych firm zewnętrznych

Powierzenie administracji kadrowej wyspecjalizowanym, zewnętrznym podmiotom pozwala usprawnić procesy biznesowe. Dodatkową zaletą jest sprawowanie nadzoru nad zasobami ludzkimi zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oferta outsourcingu kadr skierowana jest do małych, średnich i dużych firm.

 

Zarządzanie kadrami pochłania dużo czasu i energii, a dla niektórych przedsiębiorstw tworzenie dodatkowego, odrębnego działu może okazać się posunięciem mało opłacalnym. Pod uwagę należy wziąć tempo zmian zachodzących w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych oraz konieczność śledzenia ich i dostosowywania się. Tu sporym odciążeniem może okazać się przekazanie spraw w ręce specjalistów od outsourcingu.

Czemu warto korzystać z outsourcingu kadr?

W zakres usług kadrowych wchodzi najczęściej prowadzenie akt osobowych, monitorowanie uprawnień pracowniczych, sporządzanie dokumentów związanych z zatrudnieniem, przygotowywanie raportów na potrzeby urzędów, jak ZUS, GUS, monitoring zmian w prawie pracy lub ubezpieczeniach i reagowanie na nie. Jednocześnie możliwe jest prowadzenie ewidencji czasu pracy, wsparcie podczas inspekcji z ZUS, PIP, koordynacja szkoleń BHP, czy wsparcie merytoryczne w razie pojawiających się problemów. Zarządzanie zasobami ludzkimi to zagadnienie szerokie, dlatego warto korzystać z usług firm, które oferują usługi kadrowe. Takie działanie pozwala redukować koszty, daje gwarancję podążania za zmieniającymi się przepisami prawa, zapewnia bezpieczeństwo danych firmowych. Ogromne znaczenie dla przedsiębiorstwa ma również przejęcie przez firmę outsourcingową pełnej odpowiedzialności prawnej przed takimi instytucjami, jak ZUS, PFRON i inne.

Co warto wiedzieć o outsourcingu kadr?

Podejmując decyzję o skorzystaniu z usług kadrowych w firmie zewnętrznej, główny nacisk należy położyć na wybór zaufanego i renomowanego podmiotu, dzięki czemu przedsiębiorstwo zyskuje pewność, że powierza swoje sprawy w dobre ręce. Często bowiem punktem spornym jest przekazywanie dokumentów firmowych na zewnątrz. Warto jednak zwrócić uwagę na plusy takiej sytuacji, jakimi niewątpliwie są odciążenie przedsiębiorstwa (przesunięcie obowiązku przechowywania dokumentacji) oraz możliwość uzyskania do niej zdalnego dostępu cyfrowego. Te bardzo wygodne rozwiązania sprawiają, że outsourcing kadrowy staje się coraz bardziej popularny, zyskując z roku na rok grono nowych zwolenników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

55 − = 53