Aktywność kobiet ma duże znaczenie

Aktywność kobiet ma duże znaczenie

Ponoć panie już dawno się wyemancypowały. Wykonują dzisiaj zawody, które dawniej zarezerwowane były wyłącznie dla mężczyzn. Coraz więcej jest ich w polityce. Synonimem słowa nauczyciel jest właśnie kobieta, bo to panie – jak dowodzą najnowsze badania – stanowią dominującą część kadry pedagogicznej.

Równouprawnienie dla dobra świata

Każdego dnia jesteśmy informowani o dokonaniach kobiet w różnych dziedzinach życia. Świetnym przykładem jest choćby sport zawodowy. Panie trenują równie ciężko jak panowie. Mają tę samą ambicję, wolę walki.

W polityce jest podobnie. Kolejne kobiety sprawują coraz istotniejsze funkcje w administracji publicznej. Naczelny przykład to oczywiście kanclerz Niemiec Angela Merkel. W Polsce też mieliśmy kobietę premiera – i to już 20 lat temu. Była nim Hanna Suchocka. W fotelu prezesa NBP zasiadała przez siedem lat obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak to ma znaczenie dla zwykłych kobiet?

W życiu, w relacjach damsko-męskich wciąż jest wiele nierówności. Przedstawicielki płci pięknej wykonujące te same zadania i sprawujące te same funkcje, co panowie, zarabiają mniej od tych ostatnich. Wciąż uważa się, że wiele zachowań paniom nie przystoi. Dlaczego? No właśnie. Kto ustalił te zasady? Czy pytano o zgodę niewiasty?

Aktywność kobiet wymienionych wyżej motywuje zwykłe panie do walki o swoją pozycję: w pracy, w związku, w przestrzeni publicznej. Coraz więcej z nich nie boi się wyrażać swoich poglądów, manifestować postaw, komunikować swoich potrzeb. W końcu wszyscy chcemy żyć w świecie dla nas przyjaznym, odpowiadającym naszym pragnieniom i wymaganiom.

Dawniej zabraniano paniom robić wielu rzeczy, np. uprawiać sportu, studiować, działać w polityce. Do dziś w niektórych kręgach kobiety mają niewiele swobody. Nie mogą samodzielnie wychodzić z domu, pokazywać się bez męża w miejscu publicznym, muszą usługiwać mężczyznom, spełniać ich wolę.

Aktywność kobiet jest potrzebna nam wszystkim. W końcu niewiasty potrafią zmieniać świat na lepsze przynajmniej tak samo, jak faceci. Niektórzy twierdzą, że robią to zdecydowanie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 1 =