Co należy wiedzieć o komórkach macierzystych?

Co należy wiedzieć o komórkach macierzystych?

Komórki macierzyste pobiera się z krwi pępowinowej tuż po porodzie. Można wykorzystać je do leczenia groźnych chorób.

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mogą intensywnie się namnażać i dawać początek komórkom tworzącym różne tkanki w organizmie. Z tego powodu wykorzystuje się je w leczeniu wielu chorób, w tym także nowotworów. Możliwość zastosowania ich w celach terapeutycznych jest jednym z ważniejszych osiągnięć medycyny. Jeżeli chodzi o komórki macierzyste, cena uzależniona jest od wybranego pakietu. Koszt pobrania krwi pępowinowej waha się od 2500 zł do 4600 zł.

Komórki macierzyste pobiera się podczas porodu

Do niedawna jedynym źródłem komórek macierzystych był szpik kostny. Jednak jego pobranie najczęściej wiązało się z koniecznością zabiegu chirurgicznego. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się komórki macierzyste uzyskane z krwi pępowinowej, czyli krwi, która tuż po porodzie znajduje się w sznurze pępowiny i łożysku.

 

Pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest prostym, nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym zabiegiem dla nowonarodzonego dziecka i jego mamy. Odbywa się tuż po porodzie i odpępnieniu noworodka z tej części pępowiny, która nie jest już z nim połączona. Zabieg przeprowadza przeszkolona położna za pomocą specjalnego zestawu. Składa się on z igły, przewodu oraz worka zawierającego substancję, która zapobiega krzepnięciu. Po wprowadzeniu igły w naczynia pępowinowe, krew przez kilka minut spływa do worka. Następnie jest zabezpieczana i transportowana do banku komórek macierzystych.

Komórki macierzyste przechowuje się nawet 50 lat

Po pobraniu komórki macierzyste są zabezpieczane, konserwowane i wkładane do specjalnego pojemnika. Następnie umieszcza się je w ciekłym azocie, który ma temperaturę -196°C. Przechowuje się je w banku komórek macierzystych do momentu, aż zajdzie potrzeba ich użycia. Według badań może stać się to nawet po 50 latach od pobrania.

Komórki macierzyste leczą nowotwory

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystuje się w leczeniu wielu ciężkich chorób u dawcy i jego najbliższej rodziny. Są one skuteczne w terapii ostrych i przewlekłych białaczek, niedokrwistości, ziarnicy złośliwej, chłoniaka, zaburzeń układu immunologicznego oraz raka piersi i nerki. Nadal trwają liczne badania, które weryfikują skuteczność komórek macierzystych w przypadku innych schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 9 = 10