Czy warto stosować faktoring niepełny?

Czy warto stosować faktoring niepełny?

Faktoring niepełny to jedna z najpopularniejszych usług faktoringowych w Polsce, która każdego roku zyskuje coraz większą ilość zwolenników. Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, tylko w 2017 roku z usług faktoringowych skorzystało prawie 9 tysięcy przedsiębiorców. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z faktoringu niepełnego.

 

Faktoring niepełny to doskonały sposób na pozyskanie finansowania w ramach działalności gospodarczej. Rozwijające się usługi finansowe pod względem kosztów są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod pozyskania finansowania, takich jak np. kredyt bankowy dla firm czy linie kredytowe.

Faktoring niepełny – co warto wiedzieć przed skorzystaniem?

 

Z usług faktoringu niepełnego może skorzystać każde przedsiębiorstwo, które może w swej działalności stosuje sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności i współpracuje ze stałym gronem odbiorców. Faktoring niepełny to atrakcyjna metoda finansowania, dzięki której można skorzystać z środków finansowych, które w normalnych warunkach były uwięzione na fakturach.

 

W ramach faktoringu niepełnego, faktorant, czyli firma korzystająca z usługi faktoringowej, może

przekazać kopię faktury za pojedynczą sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności i już nawet po 24 godzinach, cieszyć się z gotówki, która jest wypłacana przez faktorów (firmy realizujące faktoring) w postaci tzw. zaliczki.

 

Zaliczka w przypadku faktoringu niepełnego może stanowić nawet 90 procent wartości pojedynczej sprzedaży, widniejącej na fakturze. Środki uzyskane w ten sposób, można przeznaczyć na dowolny cel, np. spłatę należności względem ZUS czy Urzędu Skarbowego lub wypłatę wynagrodzeń pracownikom, bądź spłatę wynagrodzeń względem pracowników.

 

Pozostała część kwoty zostaje wypłacona w terminie płatności, widniejącej na fakturze. Jeśli kontrahent nie dokona spłaty należności we właściwym czasie lub okaże się niewypłacalny, faktorant musi sam dochodzić do roszczeń i opłacić koszty zrealizowanej usługi przez faktora. Brak przejęcia niewypłacalności to podstawowa różnica między faktoringiem niepełnym a faktoringiem bez regresu. Warto jednak pamiętać, że faktoring niepełny jest usługą zdecydowanie tańszą od faktoringu bez regresu.

Jakie korzyści daje faktoring niepełny?

 

Faktoring bez regresu jest usługą finansową, dzięki której przedsiębiorstwo otrzymuje środki finansowe, które może przeznaczyć na dowolny cel. Ten fakt bezpośrednio przekłada się na poprawę płynności finansowej w przedsiębiorstwie, dzięki czemu firma może stać się bardziej konkurencyjna. Brak potrzeby szybkiego finansowania sprawia, że faktorant jest w stanie zaproponować swoim klientom lepsze warunki od pozostałych uczestników rynku.

Dzięki faktoringowi niepełnemu, przedsiębiorstwo jest w stanie zaproponować także swoim klientom o wiele lepsze warunki. Usługi faktoringowe realizowane przez najlepszych faktorów na rynku, pozwalają faktorantom rozwijać się szybciej i stabilniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

65 − = 56