Ile kosztuje garaż z płyt betonowych?

Ile kosztuje garaż z płyt betonowych?

Garaż z płyt betonowych to doskonały pomysł na stworzenie bezpiecznego miejsca dla twojego samochodu bez angażowania dużych środków finansowych. Jeśli nie wiesz, jak zbudować tego rodzaju garaż i ile to kosztuje, przeczytaj nasz poradnik.

 

Jeśli interesuje cię garaż z płyt betonowych cena takiego przedsięwzięcia będzie prawdopodobnie najważniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji. Pamiętaj jednak, że trudno podać jedną cenę czy nawet widełki cenowe, które można przyjąć w przypadku budowy garażu z płyt betonowych. Na jego ostateczny koszt składa się wiele czynników, o których przeczytasz poniżej.

 

Garaż z płyt betonowych – od czego zacząć?

 

Pierwszy koszt związany z wybudowaniem garażu z płyt betonowych może pojawić się, zanim zaczniesz związane z tym prace. Jeśli nie jesteś przekonany co do projektu tego typu budynku, najlepiej poprosić o pomoc architekta, który za opłatą przygotuje projekt takiej konstrukcji. Dzięki temu późniejsze prace będą przebiegać szybciej, a zbudowany garaż nie będzie kolidował z innymi budynkami i będzie miał solidne podstawy w postaci profesjonalnie przygotowanego projektu.

Garaż z płyt betonowych to solidna konstrukcja, która musi zostać osadzona na odpowiednich fundamentach. Tego rodzaju budynki to obiekty budowlane o znacznie większym bezpieczeństwie, a także większej trwałości oraz stabilności niż popularne garaże blaszane czy wiaty. Z drugiej strony te ostatnie typy garaży są z reguły dużo tańsze, dlatego w przypadku chęci wydania jak najmniejszej ilości gotówki powinieneś się zastanowić, czy budowa garażu z płyt betonowych będzie dla ciebie faktycznie najlepszym rozwiązaniem.

 

Jakie materiały są potrzebne do zbudowania garażu?

 

Istnieją dwa sposoby na postawienie garażu budowlanego. Pierwszy, zazwyczaj o wiele tańszy, to budowa garażu z płyt betonowych stosowanych do tworzenia ogrodzeń. Betonowe płyty ogrodzeniowe są zdecydowanie tańsze od płyt z betonu strukturalnego ‒ te drugie jednak są rekomendowane przez wielu ekspertów budowlanych. Płyta z betonu strukturalnego kosztuje ok. 130 zł za metr kwadratowy, z kolei płyty ogrodzeniowe, można nabyć już za ok. 110 zł za metr kwadratowy. Jak widać, nawet w najtańszym wariancie, przy założeniu, że ściany garażu będą miały ok. 50 metrów kwadratowych, koszt zakupu głównego elementu, wyniesie 5500 zł. To jednak nie koniec kosztów.

W przypadku garażu z płyt betonowych konieczne jest zakupienie odpowiednich płyt, które można znaleźć w większości marketów i składów budowlanych. Pamiętaj, by zakupić taką ilość materiałów, aby bez zmartwień móc stawiać konstrukcję także wtedy, gdy w czasie budowy zniszczy się jakiś element. Jeśli wybierasz betonowe płyty ogrodzeniowe, powinieneś wiedzieć, że zazwyczaj są to płyty zdecydowanie mniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia niż panele z betonu strukturalnego. Dlatego też warto od razu zakupić ich nieco więcej.

W przypadku betonu architektonicznego, z którego powstaje drugi typ płyt betonowych używanych do budowy garażu, musisz liczyć się z nieco większym wydatkiem. Wyższe koszty rekompensuje jednak fakt zdecydowanie większej trwałości oraz odporności na uszkodzenia. Kolejnymi materiałami, które będziesz musiał zgromadzić, będą betonowe słupki, do których przytwierdzisz płyty, a także materiały potrzebne do budowy fundamentów i dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 6 =