Jak znaleźć pracę po studiach w Warszawie, czyli niezbędne kompetencje

Jak znaleźć pracę po studiach w Warszawie, czyli niezbędne kompetencje

Studia uznawane są potocznie za jeden z najwspanialszych i najbardziej beztroskich okresów w życiu. Niestety po kilku latach spędzonych na nauce, zdobywaniu doświadczeń i zawieraniu znajomości przychodzi czas na znalezienie pracy.

Najważniejsze kompetencje absolwenta

Poszukiwanie pracy w Warszawie jest procesem, który składa się z odpowiadania na wymagania rynku pracy. Przede wszystkim każdy absolwent powinien zastanowić się nad tym, jakie posiada kompetencje, które mogą mu pomóc w zaimponowaniu przyszłym pracodawcom. Sytuacja na rynku pracy w Warszawie jest stosunkowo dobra, jednak jest bardzo duża konkurencja, co sprawia, że mogą pojawić się problemy ze znalezieniem dobrej pracy. Wśród najważniejszych kompetencji absolwentów można wyróżnić:

  • kompetencje twarde, czyli umiejętności kierunkowe, nabyte także w trakcie studiów (na przykład dyplom magistra informatyki, certyfikat znajomości języka fińskiego, prawo jazdy),
  • kompetencje miękkie, które mają szczególne znaczenie dla pracodawców w XXI wieku, tj. zdolność do efektywnej komunikacji, umiejętność pracy w zespole, dobre zarządzanie czasem swojej pracy, zdolność do robienia zadań pod presją, umiejętność prezentowania siebie w trakcie spotkań biznesowych

Istnieją także kompetencje specyficzne dla danej branży, a więc takie jak konieczność odbycia stażu (na przykład w przypadku lekarzy) lub przejście dodatkowych kursów (przykładowo dla psychoterapeutów). Poszukując pracy biurowej, na przykład w warszawskich korporacjach warto pamiętać o tym, że pracodawcy zwykle biorą pod uwagę znajomość języków obcych, umiejętność efektywnej pracy na komputerze (w wybranych programach), a także wyżej wymienione kompetencje miękkie.

Sposoby na poszukiwanie pracy po studiach w Warszawie

Istnieje wiele sposobów na poszukiwanie pracy w stolicy Polski. Przede wszystkim, absolwenci mogą brać udział w targach pracy, które umożliwiają im kontakt z dużymi firmami i zdobycie stażu lub pierwszego zatrudnienia etatowego. Kolejną możliwością jest rozsyłanie CV (oraz listów motywacyjnych, portfolio) do różnych firm. Czas oczekiwania na odpowiedź zwykle wynosi od kilku godzin do nawet trzech tygodni, co zniechęca wielu absolwentów i sprawia, że tracą oni nadzieję na znalezienie dobrego zatrudnienia. Innym sposobem jest kontakt z agencją pracy tymczasowej, która pomoże w znalezieniu interesującej pracy, dopasowanej do preferencji kandydata. W przypadku osób, które przez dłuższy czas nie są w stanie znaleźć pracy, można udać się do urzędu pracy i poprosić o pomoc w poszukiwaniach. Bardzo ważne jest to, aby nie koncentrować się tylko na jednej branży (o ile to możliwe), tylko poszukiwanie pracy w różnych miejscach i wychodzenia poza swoje możliwości. Zdarza się, że pracodawcy odpowiadają na ogłoszenia osób z małym doświadczeniem zawodowym, ponieważ kandydaci ci mają odpowiednie kompetencje lub wykształcenie. W ten sposób można zdobyć wymarzoną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 69 = 74