Łuszczyca skóry głowy – objawy, leczenie oraz pielęgnacja skóry głowy przy łuszczycy

Łuszczyca skóry głowy – objawy, leczenie oraz pielęgnacja skóry głowy przy łuszczycy

Łuszczyca skóry głowy to przewlekła choroba, która objawia się charakterystycznymi grudkami, pokrytymi łuską. Przypadłości może towarzyszyć wzmożone wypadanie włosów, a nawet ból, dlatego aby nie doprowadzić do rozwijania się choroby, należy jak najszybciej podjąć leczenie, które zwykle polega na miejscowym stosowaniu leków przeciwzapalnych czy preparatów na bazie kwasu salicylowego bądź laseroterapii.  

 

Łuszczyca – objawy łuszczycy skóry głowy

 

Łuszczyca to zapalna choroba skóry, która ma podłoże genetyczne i pojawia się niezależnie od wieku czy płci. Najbardziej charakterystycznym objawem przypadłości są łuszczące się wykwity skórne, którym towarzyszy stan zapalny. Jedną z odmian choroby, jest łuszczyca skóry głowy. W wyniku rozwoju schorzenia, w miejscach, gdzie rosną włosy na głowie, pojawiają się rumieniowe plamy oraz grudki pokryte jasną, charakterystyczną łuską, przypominającą łupież. Zmiany skórne mogą przenosić się również na czoło, szyję czy skórę za uszami. Przewlekły stan zapalny skóry prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, uporczywego świądu, a nawet dolegliwości bólowych, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

 

Łuszczyca skóry głowy – leczenie

 

Leczenie łuszczycy owłosionej skóry głowy, opiera się na stosowaniu leków do użytku miejscowego, uzgodnionych wcześniej z dermatologiem. Skuteczność w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów choroby wykazują preparaty keratolityczne, czyli zawierające w sobie kwas salicylowy i mlekowy oraz mocznik. Tego typu środki lecznicze pomagają usunąć złuszczający się naskórek oraz skutecznie absorbują nadmiar sebum. Do leczenia łuszczycy skóry głowy stosuje się również leki przeciwzapalne (np.: betametazon, mometazon, hydrokortyzon, triamcynolon), które łagodzą rumień i zmniejszają swędzenie, takie jak: szampony, żele, płyny, emulsje czy pianki.  W przypadku, gdy zmianom skórnym towarzyszy atopowe zapalenie skóry stosuje się również leki przeciwgrzybicze. W leczeniu łuszczycy stosuje się również fototerapię, czyli leczenie światłem.

 

Łuszczyca skóry głowy – czynniki, które zaostrzają przebieg choroby

 

Łuszczyca skóry głowy to choroba, którą charakteryzują częste nawroty, dlatego w trakcie leczenia i po nim, należy unikać czynników wpływających na zaostrzenie się przebiegu schorzenia. Należą do nich, np.: palenie papierosów, picie alkoholu, stres czy próchnica zębów. Czynniki, które mogą mieć również wpływ na nawrót przypadłości. to: zaburzenia hormonalne, infekcje układu moczowego i oddechowego, a także przyjmowanie niektórych leków, np. medykamentów stosowanych w leczeniu malarii.

 

Łuszczyca a odpowiednia pielęgnacja skóry głowy

 

Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy ma kluczowe znaczenie, nie tylko podczas leczenia, ale również w profilaktyce choroby. Oprócz unikania czynników zaostrzających przebieg przypadłości, należy również dbać o higienę, stosując kosmetyki o właściwościach nawilżających i złuszczających. Do codziennego mycia włosów najlepiej stosować specjalny szampon na łuszczycę, zawierający w swoim składzie, np.: kwas salicylowy i mlekowy, glicerol, mocznik, smołę węglową czy ichtiol jasny. W przypadku występowania łuszczycy skóry głowy warto zadbać o zdrową, lekkostrawną dietę oraz unikać rozdrapywania powstałych krost i grudek.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 4