Na czym polega recykling metali nieżelaznych?

Na czym polega recykling metali nieżelaznych?

Mianem metali nieżelaznych (nazywanych również kolorowymi) określa się wszystkie metale, które w swoim składzie nie zawierają żelaza. Metalami nieżelaznymi są, m.in. aluminium, ołów, miedź, cynk i cyna. Jednym z najpowszechniej stosowanych w różnych gałęziach przemysłu metalem kolorowym jest aluminium. Recykling jest bardzo ważnym źródłem pozyskiwania tego surowca.

 

Odzyskiwanie metali nieżelaznych na przykładzie aluminium

 

Aluminium jest metalem wykorzystywanym na szeroką skalę, produkuje się z niego kable, przewody, puszki, folie oraz dodaje jako składnik stopów z innymi metalami.

 

Recykling aluminium w fazie początkowej polega na zbiórce wszelkiego rodzaju zużytych puszek, folii oraz złomu przemysłowego. Odpady aluminiowe często są bardzo zanieczyszczone co determinuje sposób jego odzysku, który jest złożonym procesem.  

 

Wstępny etap recyklingu aluminium polega na transporcie odpadów do sortowni, gdzie za pomocą magnesu selekcjonowane są surowce metalowe. Następnie konieczne jest oczyszczenie pozyskanego w ten sposób aluminium przy użyciu piaskarek. Chodzi przede wszystkim o usunięcie zanieczyszczeń, takich jak nadruki lub pozostałości produktów, którym aluminium służyło za opakowanie. Takie zanieczyszczenia usuwa się również, poddając odpady aluminium wypalaniu w piecach. Kolejnym etapem jest cięcie metalu na wióry, przesiewanie na sitach, separacja magnetyczna innych metali i prasowanie. Oczyszczone i przygotowane w ten sposób aluminium trafia do pieców (indukcyjnych, tyglowych bądź wannowych), w których jest topione. Następnie konieczne jest ponowne przeprowadzenie rafinacji i filtracji, aby ostatecznie oczyścić metal z niemetalicznych dodatków. Przygotowany w takim procesie surowiec jest gotowy do ponownego użycia, wykonuje się z niego m.in. felgi samochodowe i puszki.

 

Recykling metali nieżelaznych na przykładzie miedzi

Złom miedziany podobnie jak aluminiowy musi zostać najpierw wstępnie przesortowany. Chodzi przede wszystkim o oddzielenie starego złomu (zużyte produkty miedziane) od nowego (wykorzystywanego w produkcji miedzianych wyrobów oraz stopów). Oczyszczone odpady miedziane są przetapiane i poddawane rafinacji elektrolitycznej, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie czystego metalu, z którego odlewa się sztabki.

 

Mimo że proces recyklingu metali kolorowych jest złożony i trwa około dwóch miesięcy, jest to bardziej rentowne niż produkcja z surowca pierwotnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

80 + = 82