Ogród Botaniczny we Wrocławiu – co można w nim zobaczyć?

Ogród Botaniczny we Wrocławiu – co można w nim zobaczyć?

Ogród Botaniczny we Wrocławiu znajduje się nieopodal rynku i stanowi prawdziwe bogactwo roślin. Znajdują się w nim niezwykłe kolekcje roślin skalnych i górskich pochodzących z różnych regionów świata, a także okazałe rośliny egzotyczne.

 

Ogród Botaniczny we Wrocławiu jest doskonałym miejscem na odpoczynek, a jednocześnie stanowi ważny ośrodek dydaktyczny i naukowy. W ogrodzie można spotkać wiele gatunków i odmian roślin gruntowych i szklarniowych. We wrocławskim ogrodzie botanicznym cenną kolekcją są m.in. rośliny z rodziny wrzosowatych, wodnych i błotnych.

 

Ogród Botaniczny we Wrocławiu – kolekcje ogrodu

 

Ogród Botaniczny we Wrocławiu, znany również pod nazwą Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, to piękne miejsce położone w odległości około 2 km od Rynku. Wycieczka do ogrodu doskonale sprawdzi się zarówno w celach relaksacyjnych i odprężających, jak też dydaktycznych. Ogród botaniczny we Wrocławiu to “żywe muzeum” znajdujące się w centrum ruchliwego miasta. Można w nim zobaczyć unikatowe kolekcje roślin, które liczą ponad 11500 gatunków i odmian. Na terenie wrocławskiego ogrodu występują cenne kolekcje roślin z rodziny wrzosowatych, błotnych, wodnych oraz sukulentów. Zwiedzając to piękne i spokojne miejsce, warto zwrócić uwagę na bogactwo bluszczy należących do Kolekcji Narodowej Hedera.

 

Ogród Botaniczny we Wrocławiu – Alpinarium

 

W centralnej części Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu znajduje się dział systematyki roślin wraz z wytyczoną i odpowiednio oznakowaną trasą. Dział systematyki połączony jest łukowatym, drewnianym mostkiem z Alpinarium, czyli działem roślin górskich i skalnych. W alpinarium Uniwersytetu Wrocławskiego występuje około 1500 gatunków i odmian uprawnych roślin skalnych. Zgromadzone ekspozycje pochodzą z różnych obszarów geograficznych. W alpinarium spotka się roślinność gór środkowej i południowej Europy, Azji Wschodniej, Środkowej i Mniejszej, Nowej Zelandii, Kaukazu oraz Ameryki Południowej i Północnej. Odmienność roślin górskich występujących na terenie Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu stanowi o ich atrakcyjności. W ogrodzie w centralnym miejscu usytuowany jest staw będący pozostałością jednej z odnóg Odry.

 

Ogród Botaniczny we Wrocławiu – Arboretum

 

Wschodnia część Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu zajmowana jest przez Arboretum obejmujące kolekcję drzew, krzewów i krzewinek rosnących w gruncie. Znajdują się w nim rośliny pochodzące ze strefy umiarkowanej Europy, Ameryki i Azji, a więc można w nim znaleźć zarówno rodzime, jak też obce gatunki drzew i krzewów, np. florę kaukaską czy północnoamerykańską. Arboretum wrocławskie ma charakter parku naturalistycznego. Szczególnie cenną kolekcją są rośliny z rodziny wrzosowatych, do których należy m.in. różanecznik. Ważnym elementem Arboretum jest skamieniały pień drzewa z rodzaju Walchia. Na jego terenie występują również pomniki przyrody, takie jak dęby szypułkowe, cisy pospolite, platany klonolistne. Przy wrocławskim Arboretum umiejscowiony jest dział dydaktyczny z roślinami rosnącymi w kwaterach. Można w nim zobaczyć ekspozycje prawnie chronione, polskie odmiany roślin ozdobnych oraz kolekcje pnączy.

 

Ogród Botaniczny we Wrocławiu – rośliny tropikalne i egzotyczne

 

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego występują rośliny egzotyczne z cieplejszych stref klimatycznych. W okazałych szklarniach można zobaczyć m.in. storczyki, difenbachie, draceny, filodendrony i wiele innych. Wrocławski Ogród Botaniczny dysponuje niezwykłą kolekcją sukulentów – jedną z największych w skali kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + = 21