Okna energooszczędne a skuteczna wentylacja domu

Okna energooszczędne a skuteczna wentylacja domu

Okna energooszczędne to obiekt pożądania wszystkich inwestorów, którzy marzą o zbudowaniu energooszczędnego domu. Jednak bardzo często potencjalni nabywcy zrażają się brakiem wentylacji i widmem wiecznego zaduchu. Jak jest naprawdę? Czytaj dalej i przekonaj się, czy okna energooszczędne to dobry pomysł.

O tym, że wentylacja domu jest szalenie istotnym aspektem, przekonał się każdy, kto z różnych względów mieszka w domu o niskiej przenikalności powietrza lub w mieszkaniu ze słabym systemem wentylacyjnym. Od lat panuje błędne przekonanie, że za brak odpowiedniej wentylacji w domach są odpowiedzialne bardzo szczelne i nieprzepuszczające powietrza okna energooszczędne. To jednak nie jest do końca prawda.

Co musisz wiedzieć o wentylacji?

Na wstępie należy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest wentylacja. Zgodnie z wieloma definicjami za wentylację uważa się możliwość wprowadzenia do budynku świeżego powietrza, przy jednoczesnym wyprowadzeniu zużytego.

 

Wiele projektów domów zakłada maksymalne wykorzystanie możliwości wentylacji. Niestety, nie zawsze tak jest, a w niektórych dokumentach można napotkać informacje o realizacji wentylacji za pomocą nawiewników. Czasami można spotkać się również z kontrowersyjnymi rekomendacjami dotyczącymi stosowania wentylacji mechanicznej w domu. Czy taki stan rzeczy ma w ogóle sens?

 

Jednym z rodzajów wentylacji, które można spotkać w domach, jest tzw. wentylacja grawitacyjna, w której zachodzi konieczność zastosowania nawiewników. Bardzo często są one montowane w oknach, a nierzadko występują również jako niezależne elementy, czyli nawiewniki ścienne. W przypadku grawitacji mechanicznej konieczne jest zastosowanie wymiany powietrza za pomocą specjalnych systemów wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.

Okna energooszczędne nie zepsują wentylacji

Jeśli system wentylacji w konkretnym domu jest wykonany zgodnie ze sztuką, inwestor nie musi się martwić o odpowiednią wymianę powietrza, nawet w sytuacji montażu najbardziej energooszczędnych okien na rynku.

 

W przypadku nawiewników warto zadbać o takie elementy, które zminimalizują straty ciepła. Bardzo dobry narzędziem w tej sytuacji są nawiewniki ciśnieniowe. Gwarantują one najmniejszą utratę ciepła, ponieważ do przepływu powietrza za pośrednictwem nawiewników ciśnieniowych dochodzi tylko wtedy, gdy osiągnięta zostanie wartość różnicy ciśnień, rekomendowana do wymiany ciepła.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem wydają się nawiewniki dwusystemowe. To bardzo pożyteczne urządzenia, dzięki którym możliwe jest doprowadzenie strumienia świeżego powietrza na podstawie wilgotności powietrza lub różnicy ciśnień. Co ważne, doprowadzenie strumienia świeżego powietrza, a także parametr od tego zależny, można regulować dowolnie, według własnego uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 20 = 29