Pieluchy jednorazowe i wielorazowe – co wybrać?

Pieluchy jednorazowe i wielorazowe – co wybrać?

Na przyszłych i obecnych rodziców czeka wiele trudnych wyborów. Począwszy od rodzaju szczepień a kończąc na wyborze pieluch. Ogromny asortyment  artykułów higienicznych dla niemowląt potrafi przyprawić o mętlik w głowie. Na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu poszczególnych produktów? Musimy brać pod uwagę na pewno bezpieczeństwo dziecka oraz aspekt finansowy.

Decyzja na dwa lata

Trudny wybór dotyczy również pieluch. Decydując się na ich rodzaj musimy pamiętać o tym, że maluch będzie potrzebował ich przez najbliższe co najmniej dwa lata. Na pewno wpłynie to na nasze finanse, dlatego zastanówmy się nad w miarę tanim a zarazem spełniającym nasze oczekiwania produktem.Po pierwsze musimy wiedzieć, jaki mamy wybór. Możemy bowiem wyposażyć swoje dziecko  w duże paczki pieluch jednorazowych, jak również, wzorując się na naszych babciach i mamach zakupić komplet pieluch wielorazowych. Zanim dokonamy wyboru dowiedzmy się trochę o tych dwóch rodzajach pieluch.

Pieluchy jednorazowe

Jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj pieluch. Znane jako pampersy dla dzieci. Nazwa ta pochodzi od najpopularniejszych pieluch wielorazowych marki Pampers. Pieluchy te jak sama nazwa wskazuje służą do użycia jeden raz. Następnie zostają wyrzucone do kosza. Są zapinane z boków na rzepy a w środku posiadają chłonny wkład absorbujący wilgoć. Dobrej jakości pieluchy jednorazowe możemy założyć dziecku nawet na cała noc ponieważ nie spowodują  podrażnień skóry. Przy ich zakupie niestety trzeba uważać, ponieważ niektóre produkty mogą zawierać niekorzystnie działające na skórę składniki . Z kolei zbyt rzadka zmiana tanich pieluch jednorazowych może bardzo szybko zakończyć się pieluszkowym zapaleniem skóry. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie pamiętajmy o tym, że im młodsze dziecko tym jakość pieluch powinna być lepsza. Koszt jaki poniesiemy z tytułu użytkowania jednorazówek wyniesie około 250 złotych w przypadku noworodka, który wymaga częstszej ich zmiany i około 150 zł dla niemowlaka. Cena jednej sztuki pieluszki jest uzależniona od rozmiaru, który potrzebujemy. Mniejsze są tańsze, większe czasami dwukrotnie droższe.

Pieluchy wielorazowe

Pieluchy wielorazowe to nie to samo, co pieluchy tetrowe. Ta wersja już dawno poszła w niepamięć. Pieluchy wielorazowe owszem można zakładać wielokrotnie i również trzeba je prać po każdym użyciu. Jest to chyba ich jedyną i zarazem największą wadą. Pieluszki te podobnie jak pampersy zapinane są po bokach. Jednak w ich przypadku zapięcie nie jest na rzepy a na napy. Pielucha wielorazowa ma w środku kieszonkę, do której wsuwa się wkład. Wkład ten zbiera wilgoć i potem możemy go wyjąć. Pieluszki wielorazowe z pewnością nie sprawdzą się w przypadku dziecka z bardzo wrażliwą skórą, ponieważ nie są one aż tak chłonne jak jednorazówki. Używając ich warto zaopatrzyć się w środek przeciw odparzeniom. Niewątpliwą zaletą pieluch wielorazowych jest ich cena, która w przeliczeniu na dłuższy okres czasu jest o wiele niższa niż przy zakupie pampersów. Cena pieluchy wielorazowej waha się od 20 – 70 zł. Wystarczają one nawet na cały okres pieluchowania, dlatego nawet, gdy zakupimy te najlepszej jakości i najdroższe i tak oszczędzimy. Zużyciu natomiast w miarę upływu czasu mogą ulec wkłady pieluch. Ich koszt to około 10 – 20 złotych za sztukę. Kupując zarówno pieluchy jak sam wkład zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, ponieważ to od niego będzie zależał stopień chłonności.

Który rodzaj pieluch wybrać?

Jeśli nie zależy nam na oszczędzaniu, o wiele łatwiejszą opcją będą dobrej jakości pieluchy jednorazowe. Polecane są one maluchom z alergią oraz z AZS. W przypadku, gdy wybralibyśmy tanie pieluchy o słabej chłonności lepiej zdecydujmy się na te wielorazowe. Będą na pewno bezpieczniejsze dla skóry dziecka. Dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy decydują się na nie jest zakup dodatkowego opakowania pieluch jednorazowych na specjalne okazje np. wyjazdy, gdzie składowanie i pranie pieluch wielorazowych może stanowić problem.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

55 − 49 =