Pierwsze soczewki kontaktowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Pierwsze soczewki kontaktowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który służy korekcji takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, daleko- i krótkowzroczność czy prezbiopia (starczowzroczność). Są one wygodnym rozwiązaniem, np. dla osób aktywnych fizycznie. Szkła kontaktowe należy dobierać w gabinecie okulistycznym, gdzie specjalista na podstawie badania wzroku, określi stopień natężenia wady oraz dobierze najbardziej odpowiedni model soczewek do potrzeb pacjenta.

 

Dobieranie soczewek kontaktowych

 

Korekcyjne szkła kontaktowe należy zawsze dobierać w profesjonalnym gabinecie okulistycznym. Tylko szczegółowe badanie wzroku, wykonane przez specjalistę, pozwoli precyzyjne określić stopień natężenia wady, co jest niezbędne do określenia mocy soczewek kontaktowych oraz ich rodzaju. Pierwszą parę szkieł kontaktowych można otrzymać za darmo, np. za pośrednictwem strony internetowej mojepierwszesoczewki.pl, gdzie należy odszukać zakład optyczny w najbliższej okolicy i pobrać bon rabatowy. Aby otrzymać darmowe soczewki, wystarczy promocyjny kupon pokazać okuliście.

 

Zakładanie i zdejmowanie soczewek

 

Aplikacja soczewek jest szybka i bezbolesna. Poprawnie założona soczewka jest niewyczuwalna w oku i pozwala cieszyć się dobrym wzrokiem przez cały dzień, bez uczucia dyskomfortu. Przed zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych należy mieć zawsze czyste ręce, co zapobiegnie przedostaniu się do oka zanieczyszczeń, kurzu czy bakterii. Dłonie najlepiej umyć mydłem antybakteryjnym i dokładnie osuszyć niestrzępiącym się ręcznikiem. Soczewkę można umieścić na opuszku palca i delikatnie kierować go w stronę gałki, przy jednoczesnym lekkim odchyleniu dolnej powieki.

 

Soczewki miesięczne i jednodniowe

 

Soczewki kontaktowe różnią się od siebie trybem noszenia. Szkła jednodniowe to produkt jednorazowego użytku, który nie wymaga czyszczenia ani specjalnej pielęgnacji. Soczewki są wygodnym rozwiązaniem, np. w czasie podróży bądź dla osób, które chcą nosić szkła kontaktowe tylko okazjonalnie. Szkła kontaktowe miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Wymagają one codziennej pielęgnacji specjalnym płynem do soczewek, który skutecznie usuwa osady białkowe oraz inne zanieczyszczenia. Po umyciu soczewki należy umieścić ją w pojemniku, który również wymaga regularnej dezynfekcji.

 

Zalety soczewek kontaktowych

​_

Nowoczesne materiały, z jakich wykonane są szkła kontaktowe charakteryzują się dużą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu oczy swobodnie oddychają przez cały dzień. Soczewki nie deformują widzianego obrazu ani nie ograniczają pola widzenia, jak w przypadku tradycyjnych okularów. Korekcja szkłami kontaktowymi to idealne rozwiązanie dla sportowców. Soczewki kontaktowe nie wypadają z oczu oraz są odporne na warunki atmosferyczne – nie parują, nie mokną ani nie brudzą się.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − = 23