Warszawskie parki i ogrody najlepsze na jesiennie spacery

Warszawskie parki i ogrody najlepsze na jesiennie spacery

Jesień to wyjątkowo dobry czas na jesienne przechadzki. Mieniące się złotem i czerwienią liście drzew i krzewów sprawiają, że spacery pośród nich są wyjątkowo przyjemną formą spędzania czasu. W Warszawie jest wiele miejsc, szczególnie pięknych o tej porze roku, które warto poznać.

 

Łazienki Królewskie – 4 ogrody w jednym miejscu

 

Łazienkowskie alejki zachęcają do długich niespiesznych wędrówek. Znajdujące się na jego terenie cztery wspaniałe ogrody zwłaszcza o tej porze roku wyglądają olśniewająco. Ogród Romantyczny to ogród zaprojektowany w XIX w., usytuowany jest na skarpie w pobliżu Belwederu. Znajdują się w nim rzeźby i budowle nawiązujące stylem do kultury antycznej. W Ogrodzie Modernistycznym najważniejszym punktem jest pomnik Fryderyka Chopina. Ogród Chiński oferuje niecodzienne orientalne widoki, m.in. pagodę, której dach jest pokryty oryginalną dachówką sprowadzoną specjalnie na zamówienie Stanisława Augusta. Ogród Królewski z XVIII w. jest najstarszą ogrodową częścią Łazienek. Zdecydowanie najpiękniejszą jego częścią jest Amfiteatr.

 

Oprócz niespotykanych w żadnym innym miejscu w Warszawie gatunków roślin w Łazienkach można też spotkać wiele zwierząt, szczególnie kaczek, jeży, łabędzi, wiewiórek, pawi, a nawet saren.

 

Ogrody w Warszawie

 

Oprócz Łazienek Królewskich inne warszawskie ogrody, które warto odwiedzić jesienią to: Ogród Saski oraz Ogród Krasińskich.

 

Ogród Saski znajduje się w Śródmieściu w okolicy Placu Piłsudskiego oraz ulic: Marszałkowskiej i Królewskiej. To jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w stolicy. Jego początki sięgają XVIII w. wówczas August II Sas pragnął stworzyć kompleks pałacowo-parkowy dorównujący Wersalowi. Plan ten niestety się nie powiódł, jednak obecna forma Ogrodu Saskiego nie ustępuje znacznie urodzie paryskiego królewskiego parku.

 

Ogród Krasińskich również jest położony w Śródmieściu tuż za Pałacem Krasińskich. Do czasu założenia Ogrodu Saskiego był największym ogrodem w stolicy. Powstał w XVII w. jako część pałacowo-parkowego zespołu w stylu barokowym. W czasie drugiej wojny światowej Ogród sąsiadował z gettem warszawskim, w związku z czym w jego północno-zachodniej części w stoi jeden z licznych w Warszawie pomnik granic getta.

 

Warszawskie parki

 

Spacerując jesienią po Warszawie, warto też wybrać się do jednego z pięknych stołecznych parków. Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego leży pomiędzy Saska Kępą i Kamionkiem, od strony północnej otacza go Jeziorko Kamionkowskie. Potocznie nazywany przez tubylców „Skaryszakiem” park jest pełny sztucznych niewielkich stawów i wzgórz. Znajduje się w nim również rozarium i wodospad. Inne parki, po których przyjemnie się spaceruje, to: Park Ujazdowski, Park Stefana Żeromskiego, Kępa Potocka, Królikarnia, Pole Mokotowskie oraz Park Bródnowski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − 85 =