Zbilansowana dieta jako element zdrowego stylu życia

Zbilansowana dieta jako element zdrowego stylu życia

Popularny aforyzm mówi, że zdrowie zaczynamy doceniać dopiero wtedy, gdy je utracimy. Wcześniej o nie dbamy. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami różnych niepoprawnych, nierozsądnych zachowań typu palenie papierosów, zażywanie narkotyków, picie alkoholu, napojów kolorowych, spożywanie wysoko przetworzonego jedzenia.

Wolna wola a odpowiedzialność za swoje czyny

Istnieje wiele niepożądanych z punktu widzenia zachowania zdrowia zachowań. Z reguły popełniamy ich kilka jednocześnie. Niezdrowy tryb życia to pojęcie, na które składa się wiele elementów.

Dlaczego w ogóle powinniśmy się tym przejmować? Dlaczego złe prowadzenie się ma wymiar społeczny? Przede wszystkim dlatego, że koszty leczenia negatywnych skutków złych posunięć ponosimy wszyscy. To z naszych podatków finansowane jest leczenie raka płuc, alkoholizmu, programu odwykowe.

Kwestia zdrowia rozpatrywana ze społecznego punktu widzenia jest złożona. Z jednej strony mamy wolną wolę. Robimy, co chcemy. Nikt nie może nam nakazać zmiany zachowania, jeśli nie łamie ono prawa. Z drugiej strony występuje problem odpowiedzialności za swoje czyny. Skoro piłem, paliłem, zażywałem, niezdrowo się odżywiałem, powinienem sam zapłacić za swoje leczenie.

Rządy państw i różne organizacje dostrzegają ten konflikt. Ze względów ekonomicznych starają się namówić ludzi do wyzbycia się złych przyzwyczajeń, porzucenia nałogów. Z pomocą sportowców i innych autorytetów propagują zdrowy styl życia, na który składa się m.in. zbilansowana dieta. Co to takiego?

Pod tym pojęciem kryje się dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji i składników odżywczych we właściwych ilościach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 22 = 26